Ślubowanie klas pierwszych
Sport
Wycieczka do ZGOK-u
Dzień kropki
A A A

        To już druga wycieczka zagraniczna zorganizowana przez Gimnazjum nr 5 w tym roku. Nasi uczniowie szczęśliwi niedawno wrócili z Londynu, a po powrocie z Litwy byli też zachwyceni.

         Wycieczkę zaczęliśmy bardzo wcześnie, bo o godzinie szóstej rano. Większość była niewyspana, co nadrabialiśmy w czasie drogi. Kierowca bezpiecznie dowiózł naszą wesołą gromadkę do Wilna. Po wjeździe do miasta od razu wiedzieliśmy, że wycieczka będzie udana, a miasto jest fascynujące.

         Pierwszym punktem programu był cmentarz na Rossie. Jest to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Zobaczyliśmy Starą Rossę, gdzie chowano ludzi już w XV wieku. Niestety ten fragment cmentarza jest najbardziej zniszczony. Zobaczyliśmy też cmentarz wojskowy. To tu znajduje się grób Marii z Bilewiczów Piłsudskiej, matki Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu jest również pochowana urna z sercem syna. Jest tu ponadto wiele grobów żołnierzy, którzy zginęli w trakcie I i II wojny światowej. Odwiedziliśmy groby wielu pochowanych tu Polaków, a cmentarz ze względu na niepowtarzalny klimat zrobił na nas ogromne wrażenie.

     

         Wieczór to obiadokolacja z regionalnymi potrawami, które okazały się bardzo smaczne. Potem nastąpiło zakwaterowanie w pensjonacie, który okazał się elegancki i bardzo wygodny.

         Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta. To bardzo ładne i urokliwe miejsce. Znajduje się tu też dużo kościołów. Kilka z nich udało się zwiedzić. Zachwyciły nas swoim bogatym wystrojem, rzeźbieniami na suficie i ścianach, pięknymi rzeźbami i obrazami. Odwiedziliśmy też muzeum Adama Mickiewicza, Jest to budynek, w którym wieszcz mieszkał w 1822 roku.

         Będąc w Wilnie, nie mogliśmy ominąć Ostrej Bramy, czyli bramy miejskiej wzniesionej w latach 1503 – 1514. To tu znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. Mieliśmy też trochę czasu wolnego na zakupy i indywidualne kontemplowanie tutejszych zabytków i pięknych kamieniczek staromiejskich.

     

Z Wilna udaliśmy się do Trok, które leżą 5 kilometrów od pierwszej stolicy Litwy, obecnej wsi Stare Troki. Tu zachwycił nas zamek, który został zbudowany na wyspie. Do tego obiektu prowadzi piękny drewniany most, a czerwona cegła, z której zamek został zbudowany i która odbija się w tafli jeziora, tworzy niezapomniane wrażenie. My zajrzeliśmy na dziedziniec i zrobiliśmy spacer szlakiem wiodącym wokół zamku.

         Nieco zmęczeni, ale z wieloma cudownymi wrażeniami udaliśmy się w drogę powrotną do Olsztyna, gdzie dotarliśmy późnym wieczorem.

         Z czystym sumieniem możemy polecić taką wycieczkę wszystkim kolejnym rocznikom uczącym się w naszej szkole.

Materiał do artykułu przygotowały: Wiktoria Szyler, Dominika Dudziec, Maja Wielechowska i Oliwia Przybojewska z klasy IIa.