Dnia 10.04 my, klasa 2B, wraz z naszą wychowawczynią Katarzyną Dębowską wybraliśmy się do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Zamiast obejrzeć jakiś spektakl, jak to w teatrze przystało, mieliśmy niecodzienną okazję zwiedzić teatr od środka - czym zajmują się poszczególni pracownicy oraz jak wygląda teatr "od kuchni".

     


          Na wstępie pan oprowadzający opowiedział nam w skrócie historię teatru i jego patrona. Potem przez wejście dla pracowników weszliśmy na Scenę Dużą, gdzie mogliśmy zobaczyć efekty pracy scenografów nad spektaklem "Rewolucja Zwierząt" - powieszone na hakach półtusze wieprzowe, wyglądające rodem z horroru, zrobiły na wszystkich uczestnikach niemałe wrażenie. Po drodze wstąpiliśmy do jednej z wielu garderób aktorów. Pomieszczenie to było niewielkich rozmiarów, skromnie urządzone, ale aktorzy świetnie sobie tam radzą. Zajmują się własną charakteryzacją oraz ćwiczą teksty. Następnie przenieśliśmy się do pracowni scenografów - osób zajmujących się oprawą plastyczną sztuk, gdzie m.in. mogliśmy własnoręcznie wyciąć specjalnie do tego stworzoną maszyną różne kształty ze styropianu. Kolejnym punktem zwiedzania była pracownia krawiecka. Tam na własne oczy widzieliśmy ręcznie wykonane przez panie krawcowe stroje i trochę porozmawialiśmy o pracy w teatrze, presji wywoływanej przez terminy oraz pasji do swojego fachu. Następnie zeszliśmy pod dużą scenę do kącika historycznego techniki teatralnej, gdzie znajdowała się m.in. maszyna do tworzenia wiatru w spektaklach. Oprócz Sceny Dużej byliśmy też na dwóch pozostałych scenach -  Kameralnej i u Sewruka. Niestety na Scenie Margines odbywała się próba, dlatego nie mieliśmy okazji jej zobaczyć.  
          Wyjście do teatru możemy uznać za udane, ponieważ zmieniło to nastawienie młodzieży do teatru. Wiele osób z naszej klasy po tej wycieczce zgodnie stwierdziło, że z chęcią zobaczyłoby jakiś spektakl w wykonaniu aktorów z naszego olsztyńskiego teatru.

Karolina Kucka